¿Cuánto tiempo dura el divorcio y de qué depende?

0
1101

Osoby, które podejmują decyzję na temat rozwodu często przestraszone są tym, ile trwa taki proces. Na co dzień słyszy się historie o parach, których rozwody trwały latami, pochłaniając większość zasobów finansowych i odbijając się na zdrowiu całej rodziny. Ile rzeczywiście trwa rozwód i od czego to zależy?

Kwestia orzekania o winie

Jedną ze spraw, która znacznie wpływa na długość trwania procesu jest orzekanie o winie. Długo ciągnące się rozwody to właśnie te, w których małżonkom zależy na sądownym uznaniu jednego z nich za winnego rozpadu małżeństwa. W takich sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie postępowania dowodowego. W wyjątkowo zagmatwanych przypadkach i przy braku chęci małżonków do nawiązania porozumienia, proces może ciągnąć się latami. Tego typu rozwody kosztują wszystkich mnóstwo pieniędzy i nerwów.

Porozumienie stron

Dużo szybszy jest przebieg rozwodów zawieranych na mocy obopólnego porozumienia małżonków. Jeśli strony dogadują się ze sobą i wnoszą jedynie o rozwiązanie zawartego małżeństwa, wszystko przebiega sprawnie. Osoby, które zdecydują się na taki wariant, raczej nie muszą obawiać się rozwodu trwającego dłużej niż rok. Powinien on trwać nawet o wiele krócej, o ile sąd nie dopatrzy się żadnych nieścisłości majątkowych i prawnych. W przypadku spraw sądowych istotna jest również praca prawników. W dzisiejszym świecie znalezienie adwokata nie zajmuje na szczęście wiele czasu. Zazwyczaj wystarczy wpisanie w oknie wyszukiwarki internetowej hasła typu “Adwokat wrocław” i wybranie z listy prawnika z miasta, w którym toczyć się będzie postępowanie rozwodowe.

Rozwód na pierwszej rozprawie?

Wiele osób przychodzi do prawnika z pytaniem o to, czy możliwe jest zawarcie rozwodu już na pierwszej rozprawie. Okazuje się, że jest to jak najbardziej wykonalne. Wymaga jednak spełnienia pewnych warunków. Przede wszystkim zamknięcie sprawy w tak krótkim czasie nie będzie możliwe dla osób, które bez porozumienia między sobą wnoszą o orzeczenie o winie. W takich sytuacjach sąd potrzebuje bowiem czasu na wybadanie sprawy i zgromadzenie dowodów. Zdarza się jednak, że jedna ze stron przyznaje się do winy. W takiej sytuacji, jeśli sprawa jest zupełnie jasna, sądowi przedstawione zostały dowody (na przykład zgromadzone przez detektywa dowody zdrady jednego z małżonków) i jedno z rozwodzących się oświadcza, że ponosi winę za rozpad związku – możliwe jest bardzo szybkie zakończenie postępowania sądowego.

W sytuacji, kiedy małżonkowie wnoszą o rozwód za porozumieniem stron, cały proces zamyka się zazwyczaj w jednej lub dwóch rozprawach. Istotne jest to, czy strony posiadają dzieci i w jakim stopniu zgadzają się ze sobą w kwestii podziału majątku i opieki nad pociechami. Jeśli bezdzietna para przychodzi do sądu z ustalonym już podziałem wspólnych dóbr, a sąd nie dopatruje się w sprawie żadnych nieścisłości, jedna rozprawa zupełnie wystarcza. Jeśli para posiada dzieci, ale przedstawia wspólnie opracowany system podziału opieki, który sędzia gotów jest zaakceptować, rozwód na pierwszej rozprawie również jest możliwy. W przypadku małżeństw z dziećmi, sąd postanawia czasem przeanalizować sytuację rodziny bardziej dokładnie – wtedy ustalany jest termin następnej rozprawy, która zakańcza cały proces.

Osoby przygotowujące się do rozwodu interesuje dokładna ilość czasu, jaki może zająć postępowanie. Zazwyczaj pomiędzy kolejnymi rozprawami upływa ok. 3 miesięcy. Dlatego rozwód zawarty na pierwszej rozprawie prawdopodobnie zakończy się 3 miesiące po złożeniu wniosku, a taki wymagający dwóch spotkań w sądzie, potrwa około pół roku.

Postępowanie rozwodowe potrafi być traumatycznym doświadczeniem nie tylko dla rozstających się małżonków, ale i dla wszystkich pośrednio zaangażowanych osób. Szczególnie odbija się na dzieciach, ale też innych członkach rodziny i relacjach z przyjaciółmi. Długie rozwody odbijają się negatywnie na zdrowiu i stanie majątkowym. W każdej sytuacji dążenie do porozumienia i współpracy skraca czas postępowania, oszczędzając wszystkim nerwów.

 

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.