Przewalutowanie czy odfrankowienie?

0
106

W ostatnich latach wiele osób w Polsce boryka się z problemem zadłużenia związanego z kredytem we frankach szwajcarskich. Wraz z niekorzystną relacją kursową pomiędzy złotówką a frankiem szwajcarskim, raty kredytów mocno wzrosły. Aby pomóc kredytobiorcom, od pewnego czasu są oni uprawnieni do przewalutowania kredytu lub tak zwanego odrankowienia. W niniejszym artykule przyglądamy się temu zagadnieniu. Czy jest szansą dla osób zadłużonych w obcej walucie?

Przewalutowanie kredytu

Przewalutowanie kredytu jest możliwością, która zyskuje na popularności w ostatnim czasie. Przewalutowanie kredytu polega na zmianie waluty, w jakiej został udzielony kredyt. W przypadku kredytów frankowych, oznacza to przeliczenie aktualnego salda zadłużenia we frankach szwajcarskich na złote polskie. Teoretycznie, przewalutowanie pozwala na usunięcie ryzyka walutowego, jednak może się wiązać ze wzrostem miesięcznej raty kredytowej.

Zazwyczaj przewalutowanie dotyczy kredytów w CHF, ale również kredytów w EUR i USD. Przewalutowanie pozwala na zmniejszenie kosztów obsługi kredytu, gdy kurs obcej waluty ulega zmianie. Aby przewalutować kredyt, trzeba się liczyć z opłatami. Banki często pobierają opłaty od wartości zadłużenia oraz dodatkowo za wystawienie aneksu do umowy. Dlatego też, aby uzyskać najlepszą ofertę, najlepiej skontaktować się z bankiem, u którego zaciągnięto kredyt. Należy podkreślić, że przewalutowanie nie jest tożsame z odfrankowieniem kredytu. Odfrankowienie oznacza uznanie nieważności umowy kredytowej. W takim wypadku kalkulacja odbywa się zgodnie z średnim kursem NBP, który obowiązywał w dniu podpisania umowy kredytowej.

Przewalutowanie czy odfrankowienie?

Odfrankowienie kredytu może znacząco wpłynąć na wielkość zadłużenia. W tym przypadku jednak konieczny jest jednak proces sądwoy, w którym sąd uznaje występowanie klauzul abuzywnych w umowie i usuwa je z niej, zmieniając tym samym kredyt na złotowy od samego początku. Oprocentowanie pozostaje takie samo (bazujące na stopie LIBOR). Jednak saldo zadłużenia może zostać obniżone nawet o kilkadziesiąt procent. Co więcej, oznacza to również zwrot wszystkich nadpłaconych rat. Odfrankowienie kredytu jest zatem szansą dla wielu osób, które z różnych powodów znalazły się w trudnej sytuacji, wymaga jednak nieco więcej wysiłku niż przewalutowanie kredytu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.